Why Is Hellofresh So Expensive? (11 Reasons Why)

Photo of author
Maisie Hughes

Maisie Hughes is a 20-year veteran of the culinary world. She has worked as a chef in some of the most prestigious restaurants in the country, and she currently volunteers her time at local food banks.

Have you been looking into getting a Hellofresh subscription, but are wondering, why is Hellofresh so expensive? Do you want to find out the reasons before ordering?

If so, continue reading below to learn what I’ve discovered while researching this topic so you can decide whether it’s worth your money to join Hellofresh.

Why Is Hellofresh So Expensive?

Hellofresh is so expensive because Hellofresh will send you all of the ingredients that you need for the recipe, but they are charging you for each ingredient. Furthermore, those ingredients come in small pre-portioned packets, so you’re going to be paying more than if you went to the store and purchased those ingredients in bigger packages.

Are you looking for additional reasons why Hellofresh is so expensive? Well, I’ve got more reasons and factors that weigh into the Hellofresh costs so keep on reading!

1. Hellofresh Sends You All Of The Ingredients

If you decide to try Hellofresh, you might want to know that it can be expensive because Hellofresh sends you all of the ingredients for the meal based on the plan you chose.

However, a lot of the ingredients that are sent to you are ingredients that most people already have at home, with the exception being the meat or specific vegetables.

2. They Charge You For Each Ingredient

One reason why Hellofresh is expensive is that they charge you for each of the ingredients that are used for the meal they send you, and it can be three times more expensive!

For example, if you went to Walmart and purchased the ingredients to recreate a meal kit recipe, it could cost you $3 per person for that meal as opposed to the $9.99 Hellofresh charges.

Read More:  Why Are Oxtails So Expensive? (11 Reasons Why)

Therefore, if you break down the math on the ingredients and the cost for that meal, you realize you’re being charged for each ingredient at an inflated price.

3. Everything Is Pre-Portioned

Hellofresh is expensive because all of the meals and ingredients come pre-portioned, which means there is less waste overall, but you’re paying for that pre-portioned aspect.

For example, all of the ingredients for the meal are pre-portioned, whereas you could go to the store and get the same ingredients but in much larger quantities, so you get less for the price.

4. The Meals Cost Different Prices

With Hellofresh, you have to be careful because it can get expensive depending on which meal options you choose since they are not all the same price.

Therefore, if you’re not paying attention to what meals you’ve selected, you could be paying a significantly higher amount of money when you checkout than you anticipated.

5. Hellofresh Charges You For Either 2, 3, Or 4 Recipes Per Week

5. Hellofresh Charges You For Either 2, 3, Or 4 Recipes Per Week

One thing that can make Hellofresh expensive is if you choose 4 recipes per week, even if you’re using it for 2 people as opposed to the 4-people option.

Also, if you have more than two people in your household, you’re going to notice the price skyrocket, but with four people in your household, you can only choose 3 recipes per week.

6. Hellofresh Is Only For Dinner

A lot of people don’t realize that Hellofresh is only providing you with dinner optionsand there are no breakfast or lunch options available, which makes it very expensive just for planned dinners.

Read More:  Why Is Baileys So Expensive? (11 Reasons Why)

For example, the cost can be $9.99 per serving for a meal, but then you still have to go out and purchase items from the grocery store for lunch and breakfast, so it doesn’t make sense.

7. You Can Try New Recipes & Ingredients

Hellofresh is expensive because it allows you to try new recipes and ingredients, which means there is a lot of variety and options available, so you pay for that variety and new experience.

8. You Can Schedule Box Deliveries

One good aspect of Hellofresh is that you can schedule box deliveries anytime you want, so you’re paying for the convenience of having your meals delivered whenever you choose.

For example, if you’re going on vacation, you can have a box delivered the night you get back home so you don’t have to worry about cooking right away.

However, the ability to have box deliveries anytime you choose means that you’re paying more money for the service, and that can make it expensive.

9. Shipping Of Your Meals

Hellofresh is expensive because part of the cost is for the shipping of your boxed meals to your house since the meals have to be sent within specific time frames to keep them fresh and safe.

Therefore, when you order from Hellofresh and select when you’d like to receive it, part of the cost is associated with packaging the meal and shipping it safely to your location.

10. Most Discounts Are One-Time Use

Unless you’re a student and receive a continuous discount, you’re going to notice the price of Hellofresh is expensive once your discounts run out.

Read More:  Why Is Seafood So Expensive? (11 Reasons Why)

On top of that, most of the discounts are meant for one-time use, such as getting 30% off your first box, so after that discount has been used, the price goes up quite significantly.

11. The Ingredients Are Fresh

Instead of having canned goods delivered, Hellofresh uses completely fresh ingredients, including fresh vegetables, so you’re paying for the freshness of the ingredients.

Also, the main ingredient, which is the protein for your meal, is very fresh, so you’re not getting spoiled or bad meat or fish, and you pay more for the fresh aspect of the entire meal.

To learn more, you can also read our posts on why Whole Foods is so expensive, why Panera is so expensive, and why Wingstop is so expensive.

Conclusion

Hellofresh is expensive because you’re paying for fresh ingredients, including fresh vegetables, which are more costly than canned goods that you could buy at the store.

Additionally, Hellofresh usually offers a one-time use coupon, so once you’ve used that discount, the price will seem more expensive when you’re paying the full price for the service.

Furthermore, Hellofresh sends you pre-portioned serving sizes, including spices and other ingredients for the meals, so you’re paying more for less than what you’d get at the store.

Author

  • Maisie Hughes is a 20-year veteran of the culinary world. She has worked as a chef in some of the most prestigious restaurants in the country, and she currently volunteers her time at local food banks.

Leave a Comment