Why Is Babybel Cheese So Expensive? (11 Reasons Why)

Photo of author
Maisie Hughes

Maisie Hughes is a 20-year veteran of the culinary world. She has worked as a chef in some of the most prestigious restaurants in the country, and she currently volunteers her time at local food banks.

When you crave cheese, there are probably different brands of cheese that come to your mind. One of them would be Babybel cheese since the company offers different types of cheese.

However, most people are not aware that this brand comes with a pretty high price for cheese. Do you also wonder why it has become pricey? Look what I found!

Why Is Babybel Cheese So Expensive?

Babybel cheese is expensive because of its rich history and how the cheese is made, from its unique wax rind to being lactose-free. The manufacturer ensures its practices are sustainable, adding more to its production cost. Babybel produces different types of cheese that are now in demand in the market; thus, Babybel cheese has become expensive.

 Ready to know how Babybel cheese became expensive? Here are the 11 reasons. Continue reading

1. Babybel Cheese Supply Shortages

The international supply networks have suffered multiple challenges due to the COVID-19 outbreak, and because of these difficulties, certain commodities are in short supply.

Additionally, prices have soared as demand returns to before the outbreak, affecting Babybel cheese.

Of course, there wasn’t a lot of milk on the market since there weren’t enough agricultural employees, and Babybel couldn’t manufacture its snacks without milk.

Naturally, since there is a limited supply of milk and strong demand for it, the milk Babybel can acquire is more expensive. Thus, it needs to cover the costs and add to its market price.

2. Babybel Produces Different Types Of Cheese

A further reason for the high price of Babybel cheese is that it produces different types of cheese, including mozzarella, cheddar, and other cheese.

In addition, each type of cheese has its distinct flavor, texture, color, and consistency. Essentially, Babybel offers a variety of flavors to cater to a wide range of consumers.

Read More:  Why Is Goldbelly So Expensive? (7 Reasons Why)

Overall, the company needs to allocate its resources over numerous product lines. Thus, the Babybel cheese has become expensive.

3. Sustainable Practices Of Babybel Cheese’s Production

Babybel works hard to ensure that every part of its operations is sustainable. So, it includes everything from the farms it partners with to the factory methods it implements.

Moreover, Babybel relies on specialists to assist in developing new sustainable practices, and of course, sustainability, which is always the case, winds up spending more money.

As a result, Babybel adds value to clients increasingly interested in environmentally friendly brands, thus, making the cheese more in demand.

Additionally, since sustainability initiatives tend to increase production costs, Babybel needs to offset those expenses to make a profit.

4. Babybel Cheese Uses Organic Milk

Although most Babybel cheese is made with non-organic milk, the company sells organic milk cheese slices.

That said, since organic milk is used, the cheeses involved are more costly than Babybel’s already expensive regular cheese bites.

Further, if something is organic, it signifies that it is free of preservatives, growth hormones, and antibiotics, causing farms to raise their budget on cows.

Overall, buying organic milk becomes more expensive due to these factors. Thus, Babybel cheese has to raise the price of its organic cheeses as well.

5. Babybel Cheese Is Lactose-Free

5. Babybel Cheese Is Lactose-Free

The fact that Babybel cheese is lactose-free is among the reasons for its popularity, making them cost a little extra.

Moreover, Babybel utilizes a sophisticated fermentation technique to remove lactose from its cheese as it is being made.

That said, the end product is a piece of cheese that is free of lactose. Of course, this appeals to lactose-intolerant people.

However, because it is lactose-free, it comes at a greater price because it is considered much healthier.

6. Babybel Cheese Uses High-Quality Milk

Babybel believes that exceptional milk is required to compete in the challenging cheese business because customers can detect the difference between quality and poor milk.

Read More:  Why Is Bread So Expensive? (11 Reasons Why)

So, Babybel invests a lot of money in select cow farms that produce high-quality milk to ensure it can provide the best cheese to its clients.

As a result, Babybel needs to sell cheese at a higher price to cover the costs of purchasing the best milk.

7. Babybel Cheese Uses Wax Rind

Babybel accomplishes something different from other kinds of cheese, which merely employ plastic wrapping to maintain their products.

Also, the outside layer of each slice of cheese is wrapped in the usual plastic packaging, but a distinctive wax rind lies beneath the plastic wrapper.

Further, Babybel’s wax rinds are made by combining microcrystalline and paraffin waxes, which raises the cheese price because this form of wax is not cheap.

As a result, while other cheese producers save money by simply packing their products in plastics, Babybel goes the extra mile.

8. Rich History Of Babybel Cheese

The rich history of Babybel cheeses is one of the reasons for its high price. With that, it all started in France, where high-quality cheese is known worldwide.

As a result, because France is known for producing high-quality cheeses to complement their excellent wines, their cheese brings that image with it.

In addition, in the 1950s, the company extended to the US and began producing Babybel cheese slices, and the cheese was marketed as a high-end snack.

That said, Babybel cheese appears to be a high-quality cheese due to its French origins. Thus, making the price expensive.

9. Babybel Cheese Production Costs

The different production costs that go into making Babybel cheese make it pricey.

Of course, if a product costs a fortune to make, you can expect it to come with a high price when it’s out on the market.

Read More:  Why Is Wingstop So Expensive? (7 Reasons Why)

Further, several steps in the production chain of Babybel cheese drive increasing costs, from fermenting the milk to packing the cheese into the wax rind, all contributing to production costs

10. Babybel Cheese Is 100% Healthy

Babybel cheese is loaded with calcium and protein and is much cleaner than other snacks since it doesn’t include unnecessary ingredients like others.

That said, it creates an advantage for parents looking for safe and healthy treats for their kids because everything classified as healthy goes for a higher cost.

As a result, Babybel cheese has been branded as a healthy snack and sells better than non-healthy snacks.

11. Babybel Cheese Comes In A Convenient Packaging

Convenience has a price tag attached to it, and since Babybel cheese comes with convenient packaging, it becomes ideal for many people.

However, there is a cost associated with all of the machinery required to make these convenient bite-sized cheeses from a production standpoint.

As a result, all of these manufacturing costs are reflected in the final price of Babybel cheese, making it slightly more expensive than the competitors.

To learn more, you can also read our posts on why milk is so expensive, why Prosciutto is so expensive, and why spinach is so expensive.

Conclusion

Overall, Babybel cheese has become expensive due to its unique tastes and universal appeal; people are now after its safe and convenient packaging.

Additionally, Babybel cheese is proven healthy and made only from high-quality milk, making it more flavorful and expensive.

Author

  • Maisie Hughes is a 20-year veteran of the culinary world. She has worked as a chef in some of the most prestigious restaurants in the country, and she currently volunteers her time at local food banks.

Leave a Comment